Japonya’yı Nanmadol tayfunu vuruyor

Japonya Başbakanı Fumiyo Kişida toplumsal medya hesabından ülkede tesirli olan tayfuna dair yaptığı açıklamada bugün ilgili bakanları toplantıya çağırdığını belirterek, “Polis, itfaiye, Öz Savunma Güçleri ve başka ilgili kurumlarla yakın iş birliği içinde çalışarak vatandaşların güvenliğini ve huzurunu sağlamak üzere mümkün olan tüm hazırlıkları yapmak için müdahale tedbirleri almaları konusunda onlara bir defa daha talimat verdim” dedi.

“HAVA DURUMU BİLGİLERİNE VE TAHLİYE İKAZLARINA DİKKAT EDİN”

Kişida ayrıyeten halka davette bulunarak, “Halktan hava durumu bilgilerine, tahliye ihtarlarına ve başka kritik bilgilere dikkat etmelerini rica ediyorum. Akarsu ve öbür su yolları üzere mümkün tehlike arz eden yahut heyelan riski olan yerlere yaklaşmamaları, kendilerini rastgele bir halde tehlikede hissetmeleri halinde tereddüt etmeden tahliye olmaları davetinde bulunuyorum. Gece tahliye olmak son derece tehlikelidir. Halkı gece çökmeden inançlı bir yere tahliye olmaya çağırıyorum” tabirlerini kullandı.

“ŞİMDİYE KADAR GÖRÜLEN EN GÜÇLÜ TAYFUNLARDAN BİRİ”

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) tarafından yapılan açıklamada Nanmadol tayfununun Japonya’yı vurduğu belirtilerek, “Şimdiye kadar görülen en güçlü tayfunlardan biri. Japonya Meteoroloji Ajansı şiddetli yağmur, kıyı boyunca fırtına dalgalanmaları ve konutların çökebileceği kadar güçlü rüzgar öngörüyor. 4 milyon şahsa meskenlerini boşaltmaları söylendi” denildi.

Japonya Meteoroloji Ajansı sitesine yer alan haritada ülkenin güneyindeki Kyushu bölgesi için şiddetli yağış ve fırtına dalgası uyarısı yapıldığı görüldü.  Ajans ayrıyeten, Kyushu bölgesinde yer alan Miyazaki ve Kagoşima prefektörlükleri için de ‘özel uyarı’ yayınlamıştı.

SEFERLER İPTAL EDİLDİ

Yerel medyada yer alan haberlerde şiddetli yağmur ve rüzgarların ülkenin güneyini vurduğu, binlerce hanede elektrik kesintileri yaşandığı tabir edildi. Ayrıyeten fırtına geçinceye kadar da tren, uçak ve feribot seferlerinin de iptal edildiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir