ABD’de 7 polis Otieno’nun ölümüyle suçlanıyor

Virginia eyaletinde vazifeli 7 şerif yardımcısı polis, Otieno’ya gözaltındayken azap uygulamakla, Merkezi Eyalet Hastanesi’nde misyonlu 3 çalışan ise mesleksel yükümlülüklerini yerine getirmeyerek sorumsuz davrandıkları gerekçesiyle ikinci derece cinayetle suçlandı. Federal savcılık ofisinden yapılan açıklamada, 28 yaşındaki Otieno’nun 6 Mart’taki vefatında kusurlu bulunan hastane çalışanlarının, Brunswick İlçesi Meherrin Irmağı Bölge Hapishanesi’nde tutulduğu belirtildi.

Irvo Otieno’nun vefat anının görüntüye kaydedildiğini belirten Federal Savcı Ann Cabell Baskervill, “Suçla ilgili bilgiler, bugüne kadar toplanan, tahlil edilen ve bedellendirilen ispatlara dayanıyor. Bu delilin kilit ögelerinden biri, Merkez Eyalet Hastanesi’nden giriş sürecini kaydeden güvenlik kamerası kaydı. Bu etapta cezai soruşturmanın sıhhati için görüntüyü kamuyla paylaşamam” sözlerini kullandı.

Baskervill, Otieno’nun gözaltına alınma esnasında kelepçeli ve bacakları zincirli olduğu halde 7 polis tarafından 12 dakika boyunca yerde tutulduğunu ve olayı gösteren görüntü kaydını kanıt göstererek siyahi adamın “boğularak havasızlıktan öldüğünü” tabir etti. Uygar Haklar avukatı Ben Crump düzenlediği basın toplantısında, Otieno’nun ailesine manzaraların seyrettirildiğini, görüntünün, “kolluk kuvvetlerinin akıl sıhhati sorunu yaşayan bireylere, yardıma muhtaç beşerler üzere davranmak yerine insanlık dışı muamele ettiğini” ortaya koyduğunu belirtti.

Crump, Otieno’nun görüntüsündeki uygulamayı George Floyd’un Mayıs 2020’de polis tarafından yere yatırılarak ve üzerine bastırılarak vefatına sebep olan gözaltı süreçlerine benzetti.

3 Mart’ta gözaltına alınmıştı

Irvo Otieno, 3 Mart’ta, bir hırsızlık ihbarı üzerine polis tarafından gözaltına alınmaya çalışılırken krize girerek polise karşı gelmiş, sonunda gözaltı süreci gerçekleştirilmişti. Polis, Otieno’nun denetim için bir hastaneye götürüldüğü sırada polis memurlarına fiziki hücumda bulunduğunu ve tutuklanarak hapishaneye transfer edildiğini bildirmişti. Otieno’nun, 6 Mart’ta, Henrico İlçe Şerif Ofisi yetkilileri tarafından Richmond kentinde bir akıl sıhhati tedavi merkezi olan Merkezi Eyalet Hastanesi’ne yatırılmak üzere götürüldüğü kaydedilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir