Altını olanlar dikkat: Fed’in faiz kararına piyasalardan ilk tepki!

Piyasaların merakla beklediği faiz kararı açıklandı. Buna nazaran ABD Merkez Bankası (Fed), siyaset faizini 75 baz puan artırdı. Buna nazaran ABD Merkez Bankası fonlama faiz aralığını %3,75 – %4,00 olarak değiştirdi. Pekala piyasalar faiz kararına nasıl bir reaksiyon verdi? Uzman Ekonomist Belgin Maviş dolar ve altın piyasasıyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Ekonomist Belgin Maviş milliyet.com.tr’ye yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı:  “Ben 50 baz puan düşünüyordum. ABD seçimlerinde Lider Biden çok zorlanacak. Fed piyasa beklentileri dahilinde 75 baz puan faiz artırdı. Bu da ABD endekslerinin satıcılı kapatmasını beraberinde getirecek. Yıl sonu Fed’in siyaset fonlama faiz oranını yüzde 4-4,50 bekleyenler için bu imkan oluştu. Burada istikamet belirleyici olan enflasyon olacaktır.

‘75 BAZ PUAN ARTIŞ İHTİMALİ VAR’

Aralıkta iki mümkünlük var bunlardan biri ABD’de seçim sonuçlarının ne olacağı oburu ise enflasyonun seyri. Fed buna nazaran hareket edecek. Fed Başkanı Powell büyümeye değil, enflasyon odaklanacağız dedi. Tarım dışı istihdam ve işsizlik maaşı müracaatlarına bakılacak. Enflasyon sayılarında çekirdek enflasyona bakılacak. Şu an için bir sefer daha 75 baz puan artış yapılmasına yönelik ihtimal var bu da enflasyon ve seçime bağlı olacak.

‘BİLANÇO KARARI ALTINI ETKİLEYECEK’

Faiz artışı masada olacak her ikisinin seyrine nazaran Fed hareket edecektir. Merkez bankaları altına yöneliyorlar faiz artışında piyasa sona gelindiğini düşünebilir. Powell’ın açıklamalarında bilanço azaltma ölçüsünde azaltım yapıp yapmayacağı altında istikameti belirleyecek. Bilanço azaltma ölçüsünü artırırsa aylık bazda bu ons altında üst taraflı hareketleri beraberinde getirir. 1750 dolarlık bir hareket görebiliriz.

Bilanço azaltma ölçüsünde değişim yaparsa bu tabi ki altın tarafında baskıyı beraberinde getirir. Doların seyri burada değerli olacaktır. Ons altının geri çekilmesinde emtia tarafındaki bozulmaya dikkat çekerse Powell bu altını güçlendirebilir. Bir yandan bilanço küçülteceğim öbür taraftan emtia fiyatlarındaki bozulmayı yakından takip ediyorum formunda bir açıklama akılları karıştırabilir.

‘DOLAR ENDEKSİNDE GERİ ÇEKİLME BEKLİYORUM’

Şu anda bana nazaran ons altında istikamet net değil. Dolar endeksinde geri çekilme ons altında yükselişi beraberinde getirir. Ben dolar endeksinde önümüzdeki süreçte bir geri çekilme bekliyorum.

GRAM ALTIN BİN LİRAYI NE VAKİT AŞAR?

Gram altın iki çarpandan etkilenir içerideki dolar/TL seyri ve ons tarafındaki fiyatlama şu anda dolar/TL de seyir yüksek ancak yatay görünümde. Ons altında 1700 dolarındaki hareketler gram altında bin lira üzerindeki fiyatlamayı beraberinde getirir.”

GRAM ALTIN KRİTİK SINIRDA

Öte yandan Fed’in faiz kararını açıklamasıyla birlikte 987 liradan süreç gören gram altın 997 lira düzeyini test etti. Dolar/TL ise 18,62 lira düzeyinde süreç görüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir