BM plastik kirliliğini bitirmek istiyor: Uluslararası anlaşmanın taslağı kasım ayına kadar hazırlanacak

Paris’te UNESCO merkezinde 175 ülke delegasyonu ve STK’lerin iştirakiyle, plastik kirliliğini ortadan kaldırmayı amaçlayan memleketler arası muahedeye 2024’te varılması emeliyle düzenlenen ikinci müzakere faslı dün sona erdi.

Fransa Dışişleri ve Ekolojik Dönüşüm Bakanlıklarından yapılan yazılı açıklamada, bu haftaki müzakerelerden çıkan sonuçlara değinildi.

Açıklamada, hukuksal bağlayıcılığı olan muahedeye varılması için 3 müzakere faslının daha düzenleneceği ve bunların Kenya, Kanada ve Güney Kore’nin konut sahipliğinde yapılmasının kararlaştırıldığı belirtildi.

UNESCO’daki müzakerede amaçlar konusunda ilerlemek konusunda mutabakata varıldığı kaydedilen açıklamada, Milletlerarası Müzakere Komitesi (INC) Başkanı Gustavo Meza-Cuadra Velasquez’in Kenya’nın başşehri Nairobi’de yapılacak müzakere faslına kadar muahedenin taslağını hazırlamakla görevlendirdiği kaydedildi. Nairobi’deki müzakere faslı Kasım 2023’te düzenlenecek.

Birleşmiş Milletler Etraf Meclisi (UNEA), 2022’de Kenya’nın başşehri Nairobi’de dünyadaki plastik kirliliğini ortadan kaldırmayı amaçlayan memleketler arası bağlayıcı bir mutabakatın 2024 sonu prestijiyle imzaya açılmasını ve INC’nin kurulmasını öngören kararı kabul etmişti.

Anlaşma, plastik eserlerin üretimden dönüşüme tüm sürecinin denetim edilebilmesini ve etraf kirliliğinin önlenmesini amaçlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir