CHP’li Bulut TBMM gündemine getirdi: SGK’daki sır yolsuzluğa karışan isim, Bakan Yardımcısı Erdem’in yeğeni mi?

Eray Görgülü

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in TBMM’de, “İşten attım. İsimlerini veremiyorum zira yargıya intikal ettirdim” dediği SGK’daki 1 milyar TL’lik yolsuzluk belgesinin detaylarını CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut açıkladı. Bulut, Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem’in yeğeni SGK Tıbbi Cihaz Daire Başkanı Mehmet Akif Erdem’in memuriyetten uzaklaştırıldığını belirterek, “İsimlerin açıklanmaması, yolsuzluğa karışan isimlerin saklandığı izlenimi yaratmaktadır” dedi. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yeğeni Mehmet Soylu’nun ortağı olduğu şirketin de isminin karıştığı SGK’daki 1 milyar TL’lik yolsuzluk tezleriyle ilgili yeni detaylar ortaya çıkıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TBMM’de milletvekillerinin sorularını yanıtlarken, yolsuzluk tezleri ile ilgili “İsimlerini vermiyorum zira yargıya intikal ettirdim onları, işten de attım, onların işlerine de son verdim” sözünü kullanmıştı.

Bakan Alım tarafından isimlerin gizlenmesini eleştiren CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, TBMM’ye sunduğu yazılı soru önergesiyle gizlenen isimlere ait yeni savları gündeme getirdi. 

Bakan Soylu’nun yeğeni istifa etmişti

2021 yılında başlatılan soruşturma ile aralarında SGK Başkanı dahil çok sayıda üst seviye yöneticinin vazifeden alındığını hatırlatan Bulut, yolsuzluğunun boyutun o devir 1 milyar TL olarak açıklandığını bugünkü kurla 4 milyar TL’yi bulduğunu tabir etti.

Soruşturmanın başlatılmasının ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yeğeni Mehmet Soylu’nun ortağı olduğu firmadan istifa ettiğini de lisana getiren Bulut, Bakan Vedat Bilgin’in yolsuzlukla ilgili “İsimlerini vermiyorum zira yargıya intikal ettirdim onları, işten de attım, onların işlerine de son verdim” sözlerini hatırlattı.

“Memuriyetten el çektirildiler”

Bulut, önergesinde şu tabirleri kullandı: “Tarafımıza gelen bilgilere nazaran SGK’deki yolsuzluğa karışan isimlerden kimilerinin periyodun Çalışma Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem’in yeğeni Tıbbi Cihaz Daire Başkanı Mehmet Akif Erdem, Yurtdışı Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Dilek Yılmaz, Genel Sıhhat Sigortası Genel Müdürü Mustafa Özderyol olduğu sav edilmektedir.

Bu isimlerin soruşturma başlatılınca kurum içinde öbür misyonlara kaydırıldığı lakin yakın vakitte memuriyetten el çektirildikleri öne sürülmektedir. Son 1 yılda yolsuzlukla ilgili verdiğimiz 2 önergenin ısrarla yanıtlanmaması, isimlerin açıklanmaması yolsuzluğa karışan isimlerin saklandığı izlenimi yaratmaktadır.

Bulut’tan Bakan Bilgin’e sorular

Bulut, Bakan Bilgin’e ayrıca şu soruları da yöneltti: “Tıbbi Cihaz Daire Başkanı Mehmet Akif Erdem, Yurtdışı Sağlık Hizmetleri Dair Başkanı Dilek Yılmaz, Genel Sıhhat Sigortası Genel Müdürü Mustafa Özderyol’un yolsuzluğa karıştığı savları hakikat mudur? Kelam konusu isimler ne vakit hangi münasebetle vazifeden alınmıştır? Misyondan alınan bu isimler memuriyetten atılmış mıdır?

Ne vakit atılmıştır? Yolsuzluğa bulaşan kaç kişi memuriyetten atılmıştır? Vazifeden alınan Tıbbi Cihaz Daire Başkanı Mehmet Akif Erdem’in devrin Çalışma Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem ile yakınlığı bulunmakta mıdır? Yolsuzluğa karışan isimlerin ısrarlar kamuoyuna açıklanmamasının münasebeti nedir?

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir