CHP’li Öztrak: “Ülkeyi körfez şeyhlerine, peşkeş çekmeye hazır olduğunu duyurması son derece üzücüdür”

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Körfez ülkelerine ziyareti öncesinde yaptığı ‘Türkiye’den BOTAŞ’ı satıyorlar üzere bir şey yok. Neyin satılıp satılmayacağını çok âlâ biliriz’ açıklamasına ait “Bu açıklama öncelikle Erdoğan’ın Körfez’e teslim olmaya gittiğinin itirafıdır. Körfez pirlerine, hükümdarlarına, prenslerine peşkeş çekmeye hazır olduğunu daha uçağa binmeden onlara duyurması da nitekim son derece üzücüdür” dedi.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, bugün CHP Genel Merkezi’nde MYK toplantısı devam ederken basın toplantısı yaptı. Öztrak’ın açıklamaları şöyle:

“FİLENİN SULTANLARINI YÜREKTEN KUTLUYORUZ”

“Sözlerime başlarken, A Ulusal Bayan Voleybol Kadromuz, Memleketler arası Voleybol Federasyonu’nun 2023 Voleybol Milletler Ligi’nde ülkemize tarihindeki birinci şampiyonluğunu kazandırdı. Bu güç günlerde yüzümüzü güldüren, bizlere büyük bir gurur yaşatan Filenin Sultanlarını yürekten kutluyoruz.

“TOPLANTIMIZIN GÜNDEMİNDE SEÇİM İKTİSADININ SEÇİMDEN SONRA MİLLETİMİZE ÇIKARDIĞI FATURA VARDI”

Merkez Yönetim Kurulu toplantımız sürüyor. Toplantımızın gündeminde, hükümetin akıldışı, irrasyonel siyasetlerinin ve seçim iktisadının, seçimden sonra milletimize çıkardığı fatura vardı. Hükümetin kendi yanılgılarının faturasını ücretlilere, dar ve sabit gelirlilere kesen, acımasız siyasetlerini, gelir dağılımını daha da bozan, zengini daha güçlü, fakiri daha fakir yapan sürdürülemez bir biçimde gelir ve servet dağılımını bozan, bu uygulamalara karşı nasıl uğraş edileceğini de toplantımızda ele aldık.

“ERDOĞAN 15 TEMMUZ DARBE TEŞEBBÜSÜNÜ ‘ALLAH’IN BİR LÜTFU’ OLARAK GÖRDÜ”

Hafta sonunda, AK Parti’nin bir periyot koalisyon ortağı olan; Genel Liderlerinin ‘Ne isterlerse verdiğini’ söylediği, Fethullah Gülen Terör Örgütü’nün hain darbe teşebbüsünün 7’nci yıl dönümüydü. 15 Temmuz Darbe Teşebbüsünün yıl dönümünde, demokrasimize ve milletimize kasteden hain terör örgütünü lanetliyoruz. O gece devleti sokaktan toplayan, demokrasi uğruna can veren 251 şehidimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyoruz. Erdoğan 15 Temmuz darbe teşebbüsünü ‘Allah’ın bir lütfu’ olarak gördü. Nevi şahsına münhasır tek kişilik bir rejimi, ülkemize dayatmak için kullandı.

“ERDOĞAN, ÖRGÜTÜN SİYASİ AYAĞINI HALA BULAMADI”

Aradan 7 yıl geçti. FETÖ’nün, bankasından baklavacısına kadar Her ayağına operasyonlar yapıldı. FETÖ borsaları kuruldu, milyonlar, milyarlar kasalara aktarıldı. Hükümet şehit aileleri ve gaziler için toplanan paralara da el koydu. Lakin ‘FETÖ’nün bizim vaktimizde büyüdüğü tezini ben reddetmem’ diyen Erdoğan, örgütün siyasi ayağını hala bulamadı. Hükümet, bu kadar insanımızın hayatına mal olan, bu ihanetten ders almamakta ısrarcı. Dün kendileri ülkeyi yönetemedikleri için, yüzlerce yurttaşımızın şehit, binlerce yurttaşımızın gazi olmasına sebep olanlar, bugün de devlet idaresinde, yeni cemaat ve tarikat gettolarının oluşmasına, tarikat ve cemaat holdinglerinin kurulmasına göz yumuyorlar. Biz buradan bir kez daha uyarıyoruz: Bu yeni, rüşvet, iltimas, kayırmacılık sistemine son verin. Bir kere daha büyük acılara sebep olmayın.

“ERDOĞAN DA BUGÜN KÖRFEZ’E EMİR ALMAYA GİDİYOR”

AK Parti ve onun Genel Başkanı Erdoğan getirdiği ucube rejimle hukuk devletini bitirdi. Global piyasalardan uygun kaidelerde para bulma imkanını da yitirdi. Erdoğan, daha birkaç yıl evvel millete, ‘IMF geldi, 5 milyar dolar borç istedi, verin gitsin dedim’ öyküleri anlatıyordu. Artık Erdoğan ve şürekası, bir devir meydanlarda, darbe yapmakla, darbe destekçisi olmakla suçladıkları, Körfez Pirlerinin, prenslerinin kapısını aşındırıyorlar. El etek öpüyorlar, hükümetin kalan prestijini da yerle bir ediyorlar. Bu kepazeliği de ‘milyarlarca dolarlık yatırım’ diye milletimize, pazarlamaya kalkıyorlar. Fakat ortada muteber bir ekonomik program olmayınca, Körfez ülkeleri, geri alamayacakları tasasıyla, istedikleri parayı vermiyorlar. Biz buradan bir defa daha uyaralım, İkili münasebetler kullanılarak alınacak borcun bedeli, ‘Faiz değil, ödündür.’ Borç alan buyruk alır. Erdoğan da bugün Körfez’e buyruk almaya gidiyor. Hükümet seçimden evvel akıl dışı siyasetlerle, ekonomiyi batırdı, hayat pahalılığını azdırdı. Ülkede dövizi kuruttu. Seçim öncesinde oy uğruna, iktisatta ne kaldıysa sonuna kadar kullandı.

“HAYIRDIR, KKM YÜKÜNÜ DAHA YASA ÇIKMADAN MERKEZ BANKASI’NA MI YIKTINIZ?”

Seçim bitti. Artık seçim öncesinde göz boyamak için, ücretliye, dar gelirliye çay kaşığıyla verdiklerini, devalüasyonla, vergilerle ve artırımlarla, insafsızca, zalimce, zalimce, kepçeyle geri almaya başladılar. Erdoğan’ın kazanın tabanını nasıl deldiğini bugün açıklanan haziran ayı bütçe bilgileri ortaya koyuyor. Yılın birinci 6 ayında milletten toplanan vergiler evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 55 arttı. 1 trilyon 602 milyar liraya ulaştı. Tıpkı devirde faize ödenen para ise evvelki yıla nazaran ikiye katlandı. 275 milyar 243 milyon lira oldu. Zenginin mevduatına döviz garantisi manasına gelen, ‘Hazine’ye yük getirmeyecek’ dedikleri Kur Muhafazalı Mevduat için milletin kesesinden ödenen para tamı tamına 25 milyar lira. Bu ödemeler artık torba maddeyle bütçeden alınıp, Merkez Bankası’nın sırtına yıkıldı. Yalnızca haziran ayında 20 milyar liradan fazla para, milletin cebinden alınmış, dolar cinsinden garantili hesap sahiplerinin cebine konmuş. Halbuki haziranda yapılacak ödemenin bunun en az 3 katı olacağı kestirim ediliyordu. Hayırdır, KKM yükünü daha yasa çıkmadan Merkez Bankası’na mı yıktınız?

“ŞİMDİ ERDOĞAN YANLIŞLARININ FATURASINI MİLLETE KESİYOR”

Yine, ‘Bir kuruş vermeden yapıyoruz’ dedikleri geçilmeyen yolların, köprülerin, uçulmayan havalimanlarının işleten yandaşlara, döviz cinsinden verilen garantiler karşılığında ödenen para 25 milyar 461 milyon lira. Birinci 6 ayda toplam harcamalar geçen yıla nazaran yüzde 102 artmış. Gelirlerdeki artış ise yüzde 49… Hal bu türlü olunca, geçen yılın birinci 6 ayında 94 milyar lira fazla veren bütçe, bu yılın tıpkı periyodunda 483 milyar lira açık vermiş. Yılın tamamı için öngörülen açığın yüzde 73’ü birinci altı ayda gerçekleşmiş. Yılın birinci 6 ayında bütçe istikrarı geçen yılın tıpkı devrine nazaran yaklaşık 600 milyar lira bozulmuş. Bunu sürdürmek mümkün değil. Artık Erdoğan kusurlarının faturasını millete kesiyor. Kamuda hiçbir tasarruf yok, israf diz uzunluğu.

“MEĞER 15 TEMMUZ GECESİ DUYULAN SALALAR, AKARYAKITIN 35 LİRA OLDUĞU İKTİSAT VE ALTINDA KALAN MİLLETİMİZ İÇİN OKUNUYORMUŞ”

Bugün bir genelge yayınlamışlar. Nereden, ne kadar harcamanın kesileceği belirli değil. Laf olsun torba dolsun diye tasarruf genelgesi çıkarmışlar. Sarayın prestijinden tasarruf etmek yok, milletin sırtına dağ üzere artırımları yüklemek var. Cumhurbaşkanı kararlarıyla ve torba maddeyle KDV’ye, ÖTV’ye, kurumlar vergisine, harçlara artırım yaptılar. Arabası, traktörü, taksisi, minibüsü olup, bunların bu yıl MTV’sini ödeyen yurttaşlarımıza, ‘Bir sefer daha ödeyeceksin’ dediler. Yetmedi, torba maddeyle 5 kata kadar artırdıkları, Cumhurbaşkanının ÖTV’yi artırma yetkisini, zalimce kullandılar. Erdoğan, 15 Temmuz 2023 tarihinde, imzalayıp yayımladığı kararla, Akaryakıta ve motorine tek seferde 6 lira artırım yaptı. Fukara dostu LPG’ye de 4 lira artırım geldi. Akaryakıt ve mazot 35 liraya, LPG 15 liraya dayandı. Konutlarda kullanılan doğal gazın ÖTV’si de üçe katlandı. Halbuki 15 Temmuz gecesi duyulan salalar, bir litre akaryakıtın 35 lira olduğu iktisat ve onun altında kalan aziz milletimiz için okunuyormuş.

“NE OLDU DA ARTIK AKARYAKITA YAPTIĞINIZ ARTIRIMLARLA MİLLETİMİZİ EKMEK ALAMAZ HALE GETİRİYORSUNUZ”

Erdoğan, evvel devalüasyonun önünü açtı. Sonra KDV oranlarını artırdı. Üstüne ÖTV’yi bindirdi. Seçim öncesinde 20 lira olan bir litre akaryakıtın fiyatını 35 liraya; 19 lira olan bir litre mazotun fiyatını 33 liraya çıkardı. 12 Mayıs’tan bugüne dünyada petrol fiyatları yüzde 8 artarken, bizde pompa fiyatları yüzde 73 arttı. Bu zulmün ‘dışarıda da fiyatlar böyle’ diye açıklanacak, bir yanı yok. Seçimden evvel Cudi’den, Gabar’dan petrol, Karadeniz’den gaz fışkırıyordu. Buralardan o kadar çok gelir elde edilecekti ki bu parayla Aile ve Gençlik Bankası kurulacaktı. Aileler ve gençler desteklenecekti. Ne oldu da artık akaryakıta yaptığınız artırımlarla milletimizi ekmek alamaz hale getiriyorsunuz?

“BU ENFLASYONUN SEBEBİ KİM? DIŞ GÜÇLER Mİ? SİZSİNİZ, SİZ”

Dünyada petrol üreten ülkeler akaryakıtın litresini 1 doların altında satıyor. Bizdeki akaryakıt fiyatları ise dünya ortalamasının üstünde. Bugün akaryakıtın litresine Japon 1 dolar 22 sent, Amerikalı 1 dolar 2 sent veriyor. Okyanusun ötesindeki Avustralyalı 1 dolar 10 sent ödüyor. Bizim kişi başına gelirimiz de, taban fiyatımız de, bu ülkelerin çok altında. Lakin biz 1 litre akaryakıta, son artırımla 1 dolar 32 sent ödüyoruz. Artırımın vatandaşlarımızda yarattığı infial nedeniyle, Hazine ve Maliye Bakanlığı açıklama yaptı. Önce ‘Bu artırım sarsıntı ziyanlarını telafi için’ demişler. Onu geçsinler bir kalem… Sarsıntı olalı kaç ay geçti? Açıklamanın devamı ise tam bir rezalet. ‘ÖTV fiyatları, maktu olması hasebiyle’ enflasyon karşısında erimişmiş. Bu enflasyonun sebebi kim? Dış güçler mi? Sizsiniz, siz.

OĞLUNA, ‘TRAKTÖRÜ TARLADA BIRAK DA GEL’ DİYEN ÇİFTÇİ SİZE NE DİYECEK?”

2016 yılından bugüne kadar memleketler arası petrol fiyatları ve döviz kurundaki artışlara karşın neredeyse hvergi artışı yapılmamışmış. Vergi oranı da fiyat da düşükmüş. Siz bunu bir de milletin yüzüne söyleyin. Bakalım bu sabah kontağı nasıl çevireceğini düşünen, ödediği MTV üstüne bir MTV daha ödettiğiniz, vatandaş, taksici, minibüsçü, kamyoncu size ne diyecek? Oğluna, ‘Traktörü tarlada bırak da gel’ diyen çiftçi size ne diyecek?

“PAZARDA, MARKETTE FİYATLAR UÇMAYA DEVAM EDİYOR”

Emeklilerden sonra Erdoğan’ın ekonomik soykırımından, araç sahipleri de nasibini aldı. Lakin bundan tüm milletimiz de hissesini alacak. Akaryakıt fiyatındaki bu artış, iğneden ipliğe her şeye artırım olarak geri dönecek. ‘Kilosuna 9 lira 25 kuruş vereceğim’ dediğiniz buğdayı TMO almadığı için 6 liraya tüccara satan çiftçi bu mazot fiyatlarıyla, tarlasına giremezse somunu 10 liraya bile ekmek bulamayız. Artık, akaryakıt fiyatı arttı. Kamyoncu artırım yapacak. Hal esnafı örtüsüydü, poşetiydi deyip artırım yapacak. Bunların hepsi meyve, zerzevat fiyatlarının üstüne binecek. Bu fiyat artışları çiftçiye yaramayacak. Başta kiraz olmak üzere pek çok meyve kısımda kaldı. Lakin pazarda, markette fiyatlar uçmaya devam ediyor. Ve sonunda, ‘Yaz vakti 40 liraya domates mi olur?’ ‘18 liraya patates, 19 liraya soğan mı olur?’ diye şikayet ettiğimiz, fiyatları bile mumla arayacağız. Bu artırımların dar gelirliler üzerindeki yükünü bir nebze hafifletmek için, Eskişehir Büyük Kent Belediye Liderimizin sesine kulak verin. En azından artırımın toplu taşıma fiyatlarına yansımaması için, Belediyelere akaryakıtı vergisiz verin.

“BU MİLLETİ HAYAT PAHALILIĞI ALTINDA ACIMADAN EZEN, CUMHURBAŞKANLIĞI KOLTUĞUNDA OTURAN GENEL BAŞKANINIZ”

Vatandaşın infiali arşı kaplayınca, AK Parti takımları da yeniden bildik, ‘Biz yapmadık, onlar yaptı’ oyununa döndü. Bir AK Parti MKYK üyesi; ‘15 Temmuz salâları okunurken yapılan bu artırım, kirli bir operasyon’ dedi. Milleti aptal yerine koymaya kalktı. Hayrola kim kime karşı operasyon yapıyor? Pekala, şu elimdeki ne? Cumhurbaşkanı kararı değil mi? Karar Sayısı: 7390. Karar tarihi: 15 Temmuz 2023, Resmi Gazete tarihi: 16 Temmuz 2023. Özetle şöyle yazıyor: ‘ÖTV Kanunun ilgili hususları gereği, listede yer alan mallar üzerindeki ÖTV yine belirlenmiştir.’ Altında kimin imzası var. Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı… Ekte de artırımların listesi. 15 Temmuz için okutulan salaların gerisine saklanarak, operasyonu yapan şahsen Erdoğan. Altında kapı üzere imzası var. millete operasyon yapan, bu milleti hayat pahalılığı altında acımadan ezen, kendi yanılgılarının bedelini millete ödeten, başta cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan Genel Lideriniz, sizsiniz, siz.

“BU ZULMÜN NESEBİ SAHİHTİR. ANASI DA BABASI DA ERDOĞAN’DIR”

Bir de Aynı AK Parti MKYK üyesi bu artırımlara sebebiyet verenin ‘Derhal vazifeden alınması’ gerektiğini söylemiş. Artırımlara sebep olan Genel Lideriniz, artırım kararının altında imzası olan da Genel Lideriniz. Yüreğiniz yetiyorsa, açık açık genel liderinizin istifasını isteyin. Yok, şayet Genel Lideriniz ‘Bu kararı bana diğerleri imzalattı’ diyorsa, o vakit kendisi çıksın, bu kararı imzalatan kimdir, hangi münasebetle imzalatmıştır açıklasın. Kimse, bu kirli artırım operasyonunu cami avlusuna bırakmaya kalkmasın. Bu zulmün nesebi sahihtir. Anası da babası da Erdoğan’dır.

“FAİZİ NE KADAR ARTIRIRSANIZ ARTIRIN, YILIN İKİNCİ YARISINDA BU TOPRAKLARDA ARTIRIM FIRTINASININ ESMESİ ARTIK KAÇINILMAZ”

Bu hükümet ya ne söylediğini ya da ne yaptığını bilmiyor. Ya da her zamanki üzere takiye yapıyor. Bir tarafta, ‘Birinci önceliğimiz enflasyon’ diyeceksin, öbür taraftan, üst üste yaptığın artırımlarla, Meczup Dumrul misali saldığın vergilerle, frensiz devalüasyonlarla, enflasyonu azdırıp, vatandaşın elindekini avucundakini almaya kalkacaksın. Ben senelerce devlette çalıştım. Bugüne kadar para ve maliye siyasetleri ortasında bu türlü büyük bir uyumsuzluk, bu türlü bir zulüm, bu türlü bir adaletsizlik görmedim. Faizi ne kadar artırırsanız artırın, yılın ikinci yarısında bu topraklarda çok daha yakıcı bir artırım fırtınasının esmesi artık kaçınılmaz.

“ERDOĞAN VE ŞÜREKASININ KAYGISI SEÇİME KADAR EKONOMİYİ BİR FORMDA GÖTÜRMEK”

Anlaşılan faiz silahı bir sefer daha boşa sıkılacak, faturası ağır bir sakinlik olacak. Yabancı yatırımcılar şimdiden raporlarında, yıl sonu enflasyon iddiasını yüzde 55’in üzerine çekti. Ekonomimizin çok önemli sıkıntıları var. Ancak Erdoğan ve şürekasının sıkıntısı bunlara adaletli bir tahlil bulmak değil, seçime kadar ekonomiyi bir biçimde götürmek. Üyesi olduğumuz Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı içinde gelir dağılımının en adaletsiz olduğu üç ülkeden biriyiz. Artan enflasyon ve hükümetin zengini daha varlıklı yoksulu daha yoksul yapan siyasetleri, bu adaletsizliği körükledikçe körüklüyor.

“İŞİ OLMAYAN MİLYONLARCA GENÇ AİLESİNİN ELİNE BAKIYOR”

2022 itibariyle, Türkiye’de en güçlü yüzde 20’lik kesim, toplam gelirin yarısını alıyor. Bu mevcut seride rekor. Yüksek enflasyonla, zenginle fakir ortasındaki gelir farkı da süratle açılmaya devam ediyor. Emeğin ulusal gelirden aldığı hisse, 2017’den bu yana aslında 1 puan düşmüştü. Yoksulluk sonunun 33 bin 750 lira olduğu ülkemizde çalışanların yarısından fazlası 11 bin 402 liralık taban fiyat ya da civarında bir fiyatla hayata tutunmaya çalışıyor. Dört kişilik ailede ana-baba taban fiyatla çalışsa, aileyi yoksulluk sonunun üstüne çıkaramıyor. Beşerler yaşamıyor. İşi olan, meskenden işe, işten meskene gidip geliyor. İşi olmayan milyonlarca genç ailesinin eline bakıyor. Yurt dışına kaçıp kurtulma hayali kuruyor. Beşerler beslenemiyor, masasına iki günde bir, bir kap et yemeği koyamıyor. Ekmekle, makarnayla karnının gurultusunu bastırıyor. Çocuklarla sinemaya gitmek, bir köfte ekmek yemek artık hayal oldu. Mesken sahipleri ile kiracılar silahla çatışıyor.

“EV YAPMAK YERİNE, MESKENİN MALİYETİNİN DÖRTTE BİRİNİ VERİP, DEPREMZEDEYİ BAŞLARINDAN ATMAYA ÇALIŞIYOR”

Öbür taraftan, depremzedelerin kıymetli bir kısmı yazın sıcağında hala çadırlarda kalıyor. Bir de Kredi Yurtlar Kurumu’nun yurtlarına yerleştirilenler var. Okulların açılma vakti yaklaşırken, depremzedeleri KYK yurtlarından çıkarmak için baskıların başladığı haberleri geliyor. Depremzedelere dilekçe imzalatıp, ‘Kendi istekleriyle yurttan çıkıyorlarmış’ izlenimi vermeye çalışıyorlarmış. Bir öbür yerde depremzedelerin kira yardımlarını yurtta kaldıkları mühlet boyunca kesmişler. Üstüne, ‘Buradan çıkın ya kira yardımı alın ya konteynere gidin’ demişler. Konut yapmak yerine, meskenin maliyetinin dörtte birini verip, depremzedeyi başlarından atmaya çalışıyor.

“MİLLETİN VEKİLLERİ EKONOMİK SOYKIRIMI KONUŞAMASIN DİYE ÖTV ARTIŞINI MECLİS’İ KAPATIP YAPTILAR”

Bu ortada Meclis tatile girdi. Erdoğan’ın verdiği kelamlar havada kaldı. Seçimden evvel esnafın emeklilik prim gün sayısını düşüreceklerdi, yapmadılar. ‘Meclis açılır açılmaz’ taşeron emekçi problemini çözmeye kelam verdiler, unuttular. 3 bin 600 ek göstergede birinci dereceye gelenler için ‘Meclis açılır açılmaz’ düzenleme kelamı verdiler, onu da tutmadılar. Akademisyen maaşlarının artırılmasından, vergi dilimlerinin tekrar düzenlenmesine kadar pek çok düzenleme beklenirken, Meclis’i kapatıp gittiler. Milletin vekilleri bu zulmü, ekonomik soykırımı konuşamasın, milletin hakkını savunamasın diye ÖTV artışını Meclis’i kapatıp yaptılar.

“CHP KÜMEMİZİN, MECLİS’İ BU HUSUSTA HARİKA TOPLANTIYA ÇAĞIRMASI KARARINI ALDIK”

MYK toplantımızda CHP kümemizin, Meclis’i bu mevzuda fevkalâde toplantıya çağırması kararını aldık. Türkiye’de mutfaklar yangın yerine dönmüşken, vatandaşlarımız büyük külfet içindeyken, Millet iradesinin tecelligahı TBMM tatil yapamaz. Meğer vatandaşlarımız hem kendilerini ivedilikle rahatlatacak düzenlemeler hem de iktisattaki problemlere tahlil bekliyor. Enflasyonu düşürecek bir programı bekliyor. Bunlar yapılmadıkça toplumsal huzursuzluklar da süratle artıyor. Aslında yapılması gereken belirli lakin hükümet bunu yapmıyor, yapamıyor. Sonuç ortada. Görmek için yalnızca bugünün iktisat başlıklarına bakmak yeterli… Dolar’da, Avro’da, gram altında üçlü rekor, bütçede tarihi açık, temmuz enflasyonunda rekor beklentisi, kredi faizleri tam gaz, kısa vadeli dış borçta yeni rekor… Bunların, problemleri çözecek bir vizyonları, bir takımları yok.

“BUNLAR ISLAHAT YAPMIYOR, DAİMA ARTIRIM YAPIYORLAR”

Biz, ‘Ekonominin düzelmesi için evvel adaletin tesisi gerekir’ diyoruz. Bunlar Anayasa’ya ters torba yasalar çıkarıyor, seçilmiş milletvekillerini içeride tutuyor, hata uydurup gazetecileri cezaevine tıkıyorlar. Biz, ‘Türkiye’nin rekabet gücünü artıracak ıslahatlara hemen muhtaçlığı var’ diyoruz. Bunlar ıslahat yapmıyor, daima artırım yapıyorlar. Biz, ‘Türkiye iş gücünü global arenada yarışabilecek halde yetiştirmeli, çağın gereği yetenekleri evlatlarına kazandırmalıdır’ diyoruz. Bunlar, eğitime ideolojik prangalar takmaya uğraşıyorlar. Biz, ‘Büyüme herkesi kucaklamalı’ diyoruz. Bunlar zengini daha varlıklı, yoksulu daha yoksul yapan siyasetler uyguluyorlar. Biz, ‘Ekonomide alınacak tedbirlerin yükünün adil dağılacağına milleti ikna etmezseniz, bu iş yürümez’ diyoruz. Bunlar, seçim beyannamelerinde kelam vermelerine karşın istişare için Ekonomik ve Toplumsal Konsey’i bile toplamıyorlar.

“HÜKÜMET, BUGÜNE KADAR YAPTIĞI YANLIŞLARIN HESABINI MİLLETE VERMELİ”

Biz, ‘Ekonomi siyasetleri çevresel sürdürülebilirliği de gözetmeli. Bunun yanında maliye ve para siyasetleri da uyumlu olmalı’ diyoruz. Bunlar çevreyi katletmeye devam ediyor. maliye siyasetiyle, para siyaseti ortasında ahenk falan bırakmıyor. Biz, ‘Türkiye’nin bu işleri yapacak ehil takımlara muhtaçlığı var’ diyoruz. Bunlar, takım diye bir tek görevden aldığı eski bakanı, Amerika’dan ithal Merkez Bankası liderini vitrine koyup, borç bulabileceklerini sanıyorlar. Hükümet, bugüne kadar yaptığı hataların, 2018 seçimleri öncesinde buharlaştırılan 128 milyar doların, bu seçimden evvel da savurdukları 199 milyar doların hesabını millete vermeli. Kur Muhafazalı Mevduatın maliyetinden, sarsıntı harcamalarına Rusya’nın almayı ertelediği doğal gaz borcundan, TÜİK’in makyajlı büyüme, enflasyon işsizlik datalarına, inancı bozan ne varsa hepsini açıklamalı ki milletimiz oyunun kurallarının değiştiğine inansın.

“BU HÜKÜMET DE BUNLARIN HİÇBİRİNİ YAPMAZ”

Ayrıca, inancı sağlamak için sağlam çapaları olan, takvimi aşikâr, istikrarı, yapısal değişimi hedefleyen, ahengin yükünü adil paylaştıran, toplumun geniş kısımlarının üzerinde mutabakata vardığı, bir programı uygulamaya başlamalı. Tek çıkış yolu budur. Bunları yapmadan ağızlarıyla kuş da tutsalar, iktisat dikiş tutmaz. Milletin sırtındaki yük hafiflemez. Lakin bu hükümet de bunların hiçbirini yapmaz. Bu denli artırım, bu kadar vergi artışı Erdoğan’ın ekonomiyi nasıl enkaz haline getirdiğini göstermektedir. Önümüzde mahallî seçimler var. 2019’da yerel seçimleri kazandık. Bu sefer milletimizle birlikte çok daha uygununu yapacağız. Evvelki seçimde alamadığımız belediyeleri de alacağız. Bunun için çalışıyoruz.”

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, açıklamalarının akabinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ’ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile seçimden evvel yaptıkları protokolde üç bakanlık ve MİT Müsteşarlığı konusunda anlaştıklarına ait açıklamaya, Öztrak, “Zafer Partisi ile partimiz ortasında kamuoyuna açıklanan bir protokol imzalanmıştı. Ayrıyeten iki genel lider ortasında yapılan bir protokol daha vardı. Her iki protokolde de üç bakanlık ve MİT Müsteşarlığına dair bir düzenleme, husus yer almamaktadır” dedi.

MTV düzenlemesinin TBMM Genel Şurası’ndaki görüşmelerine çok sayıda muhalefet milletvekilinin katılmamasına ait sorulan soruya ise Öztrak şu cevabı verdi:

“Biz işin başından bu MTV ile ilgili düzenlemeyi AYM’ye götüreceğimizi söz etmiştik. Milletvekillerimizin bir kısmının alanda vazifeli olmasına karşın Genel Kurul’a epeyce yüksek bir oranda iştirak da sağladık. MTV konusunda sorumluluğumuzu Anayasa’dan kaynaklanan hakkımız çerçevesinde AYM’ye giderek de gerçekleştireceğiz.”

Körfez Çeşidine çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ‘Bu ülkelerin Türkiye’den belirli varlıkların satın alma durumları da olacak. Biz neyin satılacağını, neyin satılmayacağını çok düzgün biliriz” açıklamasına ait Öztrak şu karşılığı verdi:

“Bu açıklama öncelikle Erdoğan’ın Körfez’e teslim olmaya gittiğinin itirafıdır. Neyin satılıp satılmayacağını sahiden de o bilir. Ceddimizden, dedemizden kalan son gümüşleri Varlık Fonu’nda topladı. Tek bir imzayla da neyin satılacağına neyin satılmayacağına da o karar verecek. Körfez’den borç bulabilmek için bu ülkenin elde kalan nesi var nesi yok satmaya, ülkeyi Körfez pirlerine, hükümdarlarına, prenslerine peşkeş çekmeye hazır olduğunu daha uçağa binmeden onlara duyurması da sahiden son derece üzücüdür.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Esad ile görüşmeye kapalı değilim, yaklaşım biçimi önemli’ açıklaması sorulan Öztrak, bahse ait şu cevabı verdi:

“Erdoğan tükürdüğünü yalama alışkanlığını sürdürüyor. İşe Esad diye başladı, Esed diye bitirdi. Bu, artık gelecek günlerde neler olacağının habercisi, bunu da not ettik.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir