Çin’de sıcak hava dalgası: 4 ölü

Çin’de tesirli olan sıcak hava dalgası can kaybına neden oldu. Ülkenin kuzeyinde yer alan Hebei eyaletinde çok sıcaklar nedeniyle 2 kişi hayatını kaybetti. Eyalette çok sıcaklara karşı “kırmızı alarm” verilirken, kimi kentlerdeki sıcaklıkların 40 ila 43 santigrat dereceye ulaşabileceği belirtildi. Hebei’de bu yıl görülen en yüksek sıcaklık Shijiazhuang kentinin Pingshan ilçesinde 43,7 santigrat derece olarak kayıtlara geçti. Çin’in başşehri Pekin’de de 2 kişi sıcak çarpması nedeniyle hayatını kaybetti. Pekin’de 9 gün boyunca hava sıcaklıkları 35 derecenin üzerinde kaydedildi.

“TURUNCU ALARM” VERİLDİ

Çin Ulusal Meteoroloji Merkezi tarafından yapılan açıklamada, Çin’in birçok bölgesinde yüksek sıcaklıkların hafta sonunda tesirli olacağı bildirilerek “turuncu alarm” verildi. Hebei, Henan ve Shandong eyaletlerinde hava sıcaklığının 40 dereceyi geçebileceği kaydedilirken halka gün içinde açık hava etkinliklerinden kaçınma daveti yapıldı. Çin’in dört basamaklı sıcak hava ikaz sisteminde “kırmızı alarm” en üst alarm düzeyini temsil ederken, onu turuncu, sarı ve mavi izliyor.

AŞIRI SICAKLAR İÇİN SIĞINAKLAR AÇILDI

Çin’in farklı bölgelerindeki kentlerde hava taarruzları için yapılmış sığınaklar sıcaktan korunmak hedefiyle halkın kullanımına açıldı. Ülkenin doğusundaki Hangzhou, orta bölümündeki Wuhan ve kuzey kesitindeki Shijiazhuang kentlerindeki sığınaklara geçtiğimiz hafta boyunca çok sıcak hava nedeniyle serinlemek isteyen vatandaşların girişine müsaade verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir