Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’dan mesaj: ‘Tek haneli enflasyon en önemli hedefimiz’

Yılmaz, “Orta vadede enflasyon oranlarını tekrar tek haneli düzeylere düşürmek önümüzdeki periyotta makroekonomik manada en kıymetli gayemiz olacaktır” dedi.

KKM HİSSESİ YÜZDE 25

Yılmaz dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ek bütçe yasa teklifinin sunum konuşmasını yaptı. ’nın başlattığı mikro ve makroihtiyati çerçevenin sadeleştirilmesi sürecinin kredi piyasasının fonksiyonelliğini artırmasını öngördüklerini belirten Yılmaz, “Aynı vakitte, bu yıl kredilerin üretim, yatırım ve istihdama yönlendirilmesine dayanak olan selektif kredi siyasetimizin devamına da özel değer veriyoruz. Bu çerçevede, ’lerimiz ve girişimcilerimizi önceleyerek toplam kredi büyüklüğü 250 milyar lirayı bulan 14 farklı Hazine takviyeli Kredi Garanti Fonu paketi ile sürdürüyoruz. 23 Haziran prestijiyle sistemin başlangıcından itibaren sağlanan kefalet hacmi 730 milyar lirayı bulurken, ulaşılan kredi büyüklüğü 870 milyar liraya ulaşmıştır” diye konuştu.

Yılın birinci çeyreğinde faiz tavanlarının kaldırılmasıyla birlikte Kur Muhafazalı Mevduat uygulamasına olan talebin arttığını lisana getiren Yılmaz, şöyle devam etti: “27 Haziran prestijiyle KKM bakiyesi 2.7 trilyon liraya ulaşmıştır. Bu meblağ toplam mevduatın yüzde 25’ini oluşturmaktadır. Uygulama başlamadan evvel yüzde 60’ın üzerinde olan mevduatın dolarizasyon oranının ise 27 Haziran prestijiyle yüzde 40.7’ye gerilemiş olması son derece kıymetlidir. Bu yıl cari açığımızın Gayri Safi Yurt İçi Hasılaya oranının OVP gayemiz olan yüzde 2.5’in üzerinde bir düzeyde gerçekleşmesini beklerken, ikinci yarıda oluşacak izafî güzelleşmenin tesiriyle bugünkü düzeyinin epeyce altında olmasını öngörüyoruz.” 

1.1 TRİLYON EK BÜTÇE

Cevdet Yılmaz konuşmasında ek bütçe büyüklüğünün 1 trilyon 119.5 milyar lira olduğunu kaydetti. Yılmaz, “Ek Bütçe Kanunu teklifinde 482.8 milyarı afet konutları ve altyapı hasarlarının giderilmesi için olmak üzere, vatandaşların muhtaçlıklarının karşılanması ve kamu yönetimlerinin yapı stokunda oluşan ziyanların giderilmesi üzere hedeflerle 527.3 milyar liralık afete dönüködenek öngörülmüştür. Zelzele ziyanlarının giderilmesi emeliyle bu yıl 762 milyar liralık harcama yapılması öngörülmektedir” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir