Dikkat! Teflon Tavalardaki Çizikler Zehir Saçıyor…

Çizilen teflon tavalar kesinlikle yenisi ile değiştirilmelidir. Kullanıma devam edilmesi halinde teflon tava kanser oluşumuna neden olan Aspestios isimli bir bakterinin bedene girişini sağlayarak akciğer kanserine sebep olabilir. Teflon tava ile yemek pişirilirken kesinlikle tahta, plastik ya da silikon eserler kullanılmalıdır.
Teflon tava üzerindeki tek bir çizik, binlerce mikroplastik parçacığı açığa çıkarıyor
Teflonla kaplanmış pişirme kaplarındaki çizik ya da küçük kırıklardan saçılan sayısız mikroplastik, karaciğer ve böbreklerde hasara yol açabiliyor, yüksek tansiyon ve birtakım kanserler de dahil olmak üzere büyük sıhhat sıkıntılarına neden olabiliyor.
Yiyecekleri pişirmek için kullandığımız kaplardaki kırık yahut çizik teflon kaplama binlerce ila milyonlarca plastik parçacığın salınmasına neden olabilir.
Yapışmaz pişirme kapları daha evvel toksik tesiri olan “sonsuz kimyasallarla” ilişkilendirilmişti, lakin yeni bir çalışma, bir kızartma tavasındaki tek bir çatlaktan kaç tane plastik parçacığın sızabileceğini ortaya koydu.
Küresel Çevresel Uygunlaştırma Merkezi‘nden araştırmacıların gerçekleştirdiği çalışmaya nazaran, teflon kaplama üzerindeki bir yüzey çiziği, besinleri ziyanlı kimyasallarla kirletme potansiyeline sahip 9.000’den fazla mikro ve nanoparçacık saçabilir.
Yapışmaz pişirme kaplarının birçok , kısaca PFAS olarak bilinen eser ölçüde per- ve polifloroalkil hususları içeriyor. Muhakkak PFAS’lara maruz kalma, karaciğer ve böbreklerde hasara yol açabiliyor, yüksek tansiyon ve kimi kanserler de dahil olmak üzere büyük sıhhat meselelerine neden olabiliyor.
Yeni kuşak kaplamalar da risk taşıyor
Teflon kaplı pişirme kapları, 2013 yılına kadar PFOA (perfluorooktanoik asit) ismi verilen bir kimyasal eklenerek yürütiliyordu. Günümüzde teflon , kimileri misal sıhhat riskleriyle kontaklı olan yeni jenerasyon PFAS ile üretiliyor.

Araştırma bulguları, yapışmaz kaplamadaki küçük bir çatlağın bile potansiyel olarak ziyanlı binlerce parçacığı -aşınmış bir tavada yemek pişirirken milyonlarcaya yakın- saçtığını gösteriyor.

Araştırmacılar, bu parçacıkların kaçınılmaz olarak besine karıştığı için, inançlı pişirme kapları seçmenizin değerine vurgu yapıyor ve bunun için örneğin seramik kaplı pişirme kaplarını öneriyor.
Avustralya‘daki Flinders Üniversitesi Bilim ve Mühendislik Fakültesi’nden Prof. Youhong Tang,” Çalışma, pişirme gereçlerini seçerken ve kullanırken besin kontaminasyonunu önlemek için çok dikkatli olmamız gerektiğine dair bize güçlü bir ikaz veriyor” dedi.
Aşırı ısıtmayın
Araştırma grubu, yapışmaz pişirme kaplarından dökülebilecek parçacıkları saymak için bir algoritma da geliştirdi. Algoritmalarını moleküler görüntülemeyle birlikte kullanan grup, bir yemek pişirmek için gereken müddette bir tavanın kırık kaplamasından binlerce ila milyonlarca mikroplastik ve nanoplastiğin – iki-üç milyona kadar – salınabileceğini iddia etti.
Newcastle Üniversitesi‘nden Cheng Fang, “PFAS’ın büyük bir telaş kaynağı olduğu göz önüne alındığında, gıdalarımızdaki bu teflon mikropartikülleri kıymetli bir sıhhat problemine yol açabilir” diye konuştu.
Çoğu yapışmaz tavada, potansiyel olarak ziyanlı dumanların çıkmasını önlemek için orta derecenin üzerinde ısıtmama talimatı bulunuyor.
Kaynak:yesilgazete

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir