Eğitim vermek için at sırtında yolculuk yapıyor

Adnan Menderes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden 5 yıl evvel mezun olan Musa Tavşan, geçen yıl ailesiyle birlikte yaşadığı Bağdaş köyünde fiyatlı öğretmenlik yaptı. Tavşan, bu yıl da köyüne 10 kilometre uzaklıktaki Keçili köyüne fiyatlı öğretmen olarak görevlendirildi. Musa Tavşan, 34 öğrencisi ve 5 öğretmeni olan Keçili Köyü İlkokulu’na her gün kendisine ilişkin sırtında gidip geliyor. Tavşan, her sabah atıyla dere, zirve aşarak Keçili köyündeki okuluna ulaşıyor.

Yaz aylarında keyifli olan at seyahati, havaların soğuduğu bugünlerde güçlü geçiyor. Öğretmen Musa Tavşan, yolculuk yaptığı bölgenin yaklaşık 20 santimetre karla kaplanması nedeniyle artık atla yaptığı seyahatini bitirmeyi düşündüğünü söyledi. Kış aylarının epey çetin geçtiği bölgede önümüzdeki günlerden itibaren kar kalınlığının 1 metreyi aşacağını, atla seyahatin tehlikeli olacağını belirten Tavşan, Keçili köyünden konut tutmayı düşündüğünü belirtildi.

.

‘ÖĞRETTİĞİM TEK SÖZ BİLE BÜTÜN ZORLUKLARI UNUTTURUYOR’

Son günlerde buz üzere havada seyahat yapmasına karşın okuluna ulaşıp ikinci sınıfa giden 5 öğrencisine kavuşunca keyifli olduğunu anlatan Musa Tavşan, “Öğrencilerime öğrettiğim tek söz bile bütün zorlukları bana unutturuyor. Misyonumu hakkıyla yerine getirmek istiyorum. Her gün at sırtında karlı dağları ve dorukları aşarak öğrencilerime ders vermenin memnunluğunu yaşıyorum. Dersim bittikten sonra da atıma binip köyüme dönüyorum. Ağır kar yağışı olmadığı için şimdi bir sorun yok. Lakin yakın bir vakitte bu mümkün olmayabilir. Atla okula gelince de en çok öğrencilerim seviniyor. Her gelişimde öğrencilerim beni karşılıyor. Ağır kar yağışı ile birlikte de köydeki akrabalarımın yanına yerleşmeye ve havalar düzelinceye kadar da burada kalmayı düşünüyorum” dedi. DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir