Ekonomik araca ‘matrah’ talebi! 3 milyon liralık Mercedes’le 650 bin liralık Egea aynı ÖTV dilimine girdi

Otomobillerin vergisiz fiyatı üzerinden hangi ÖTV dilimine gireceğini belirleyen matrah limitleri Temmuz 2023 prestijiyle geçerliliğini yitirdi. Kur ve maliyet artışları nedeniyle arabaların vergi öncesi fiyatları yükseldiği için yüzde 45, 50, 60 ve 70’lik ÖTV diliminde araba kalmadı. Yani 2.7 milyon TL’lik ithal Mercedes-Benz C-Serisi AMG’den de 655 bin TL’lik yerli Fiat Egea Sedan’dan da artık yüzde 80 ÖTV alınıyor. Ortaya çıkan durumun hem ithalat hissesini arttırdığını hem de düşük gelir düzeyine sahip vatandaşın ulaşılabilir araçlara erişimini engellediğini belirten Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Lideri Cengiz Eroldu, “Aralık ayında yüzde 80’lik ÖTV dilimindeki araçların hissesi yüzde 65’ti. Haziran ayında bu oran yüzde 98, temmuz ayındaki artırımlarla yüzde 100 oldu” dedi.

YERLİNİN HİSSESİ GERİLEDİ

Otomotiv üretiminde ihracatın hissesini yüzde 5 azaltarak iç pazardaki yüksek talebi karşılamaya çalıştıklarını belirten Eroldu, “Payı arttırdık ancak iç piyasadaki yüksek talep ithalatı arttırıyor. Birinci altı ayda araba satışlarında yerli araçların hissesi yüzde 34’e, hafif ticari araçlarda yerli araçların hissesi yüzde 50’lere kadar geriledi. Yani bir üst segmentte bir arabayla giriş versiyonu araba birebir vergilendirmeye tabi. Hasebiyle Türkiye’de bütün araçların 80’lik vergi dilimine mevzu olmasını eşit gelire sahip olmayan vatandaşların mobiliteye erişimi açısından uygun bulmuyoruz” tabirlerini kullandı.

Cengiz Eroldu

PAZAR 1 MİLYON ADEDİ GEÇİYOR

OSD’nin İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında otomotiv endüstrinin Ocak-Haziran 2023 periyoduna ilişkin sonuçları da paylaşıldı. Buna nazaran, otomotivde toplam üretim geçen yıla kıyasla yüzde 13 artarak 735 bin 231’e yükseldi. Tıpkı devirde ihracat adet bazında yüzde 8 artarak 505 bin 926 adet olarak gerçekleşti. bazında otomotiv ihracatı ise birinci 6 ayda geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 15 artarak 17.7 milyar dolara ulaştı. Cengiz Eroldu, 2023 sonunda otomotiv üretiminin 1.5 milyon adet, ihracatının ise 1.1 milyon adede ulaşmasını beklediklerini kaydetti. Temmuz ayında araba ve hafif ticari araç satışlarının 100 bin adedi geçebileceğini de söyleyen Eroldu, “Temmuzda 650 bin adet olduktan sonra sene sonunda 750 bin adet olmaz bu pazar. Şu anki trend pazarın 1 milyonun üzerine çıkacağı yönünde” diye konuştu.

‘ÖTV ORANINDA ARTIŞ BEKLEMİYORUM’

Toplantıda otomotivde ÖTV oranlarının artmasına yönelik beklentilere ait soruları da yanıtlayan Eroldu, “ÖTV şu anda tüm araçlar için yüzde 80 düzeyinde olduğu için daha fazla artmasını beklemiyorum. Arttırılmasının da çok gerçek olmayacağını düşünüyorum. Otomotiv sanayi bu türlü süratli dur kalklara uygun bir sanayi değil. Biz burada önemli yatırımlar yapıyoruz ve baktığımız vakit da uzun vadeli planlama yapmak istiyoruz ve desteklememiz gerekiyor. Türkiye ihracatının yüzde 16’sını gerçekleştiren bir dal olarak yerli endüstriyi destekleyici vergi siyasetlerinin uygulanmasını bekliyoruz” dedi.

OTOMOTİVDE AKTÜEL MATRAH LİMİTLERİ

?

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir