Ferhat Tunç siyaseti bıraktı

Sanatçı Ferhat Tunç, şimdiki siyasetle ilişiğini kestiğini açıkladı. Yazılı açıklama yapan Tunç, kararımın bir küsme, çabadan çekilme üzere algılanmasını istemediğini belirterek, “Siyasetin de bir an evvel umudu azaltan değil, dirilten ve topluma hak ettiğini veren seviyeye gelmesini dilerim” dedi.

Her vakit olduğu üzere müziğe ağırlaşarak kalıcı eserler sunmanın gayreti içinde olacağını belirten Tunç, “Bilinmesini istiyorum ki müziğimi her vakit halk için yaptım, o denli de devam edecek” dedi.

Kararımın bir küsme, uğraştan çekilme üzere algılanmasını istemediğini söz eden Tunç, “Zaten siyasette etkin bir pozisyonum yok, kararım bir sanatkarın protestosu olarak görülebilir ve umudumun canlı olduğunun bilinmesini isterim. Siyasetin de bir an evvel umudu azaltan değil, dirilten ve topluma hak ettiğini veren seviyeye gelmesini dilerim” diye belirtti.

Sanatçı Ferhat Tunç’un açıklaması şöyle:

“Kırk yıllık sanat hayatım boyunca, yaşadığımız o toprakların acısını ve sevincini müziklerine taşıyan bir sanatçı oldum. Herkesin kederini tasasını, uğraşını işleyen müziklerdi bunlar. Bu hassaslık, beni hiç düşünmediğim halde etkin siyaset alanına da çekti. Sanatçı kimliğimin yanında, gündelik siyaseti de bu vesileyle yorucu olmakla birlikte deneyimlemiş oldum.

“ÜLKEYİ TERK ETMEK ZORUNDA KALDIM”

Bu sürece dair söylediğim her şey, attığım her adım ne yazık ki dava konusu yapıldı. Hakkımda açılan sayısız dava ve aldığım mahpus cezaları nedeniyle ülkeyi hiç istemediğim halde terk etmek zorunda kaldım. 5 yıla yakın bir vakittir evimden ve ülkemden uzaktayım. Doğrusu bu sürecin bu kadar uzun süreceğini hiç düşünmemiştim.

Tüm insanların hayat hakkına birebir aralıkta duruyorum. Birbirimize güzellik ve cüret bulaştırarak ayakta ve hayatta kalacağımıza inanıyorum. Demokrasinin, insan hak ve özgürlüklerin tüm beşerler için vazgeçilmez olduğuna inanıyorum. Haliyle sanatın ve sanatkarın hiçbir tehdit altında kalmadan özgürce kendini tabir etmesinin sağlanması gerekir.

“GÜNDELİK SİYASET GİDEREK AÇMAZA DÖNÜŞTÜ”

Türkiye’de gündelik siyasetin giderek bir açmaza dönüştüğünü ve meseleleri çözmenin bir alanı olmaktan çıktığını üzülerek görüyorum. Böylesi kirli ve kaotik bir sürecin içinde olmak istemediğimi özelikle belirtmek istiyorum. Moral bozucu gelişmelerin ruh sıhhatimizi tehdit edecek nitelikte olduğunu gördüm.

Bugünden itibaren gündelik siyasetle alakamı şu an için kestiğimin ve her vakit olduğu üzere müziğe ağırlaşarak kalıcı eserler sunmanın eforu içinde olacağımın bilinmesini istiyorum ki müziğimi her vakit halk için yaptım, o denli de devam edecek.

“KARARIMIN KÜSME, UĞRAŞTAN ÇEKİLME ÜZERE ALGILANMASINI İSTEMEM”

Kararımın bir küsme, çabadan çekilme üzere algılanmasını istemem; esasen siyasette etkin bir pozisyonum yok, kararım bir sanatkarın protestosu olarak görülebilir ve umudumun canlı olduğunun bilinmesini isterim. Siyasetin de bir an evvel umudu azaltan değil, dirilten ve topluma hak ettiğini veren seviyeye gelmesini dilerim.

Kutuplaştırıcı siyaset lisanından etkilenerek duygusal çıkışlarım olmuş olabilir. Hiç istemediğim halde kırdığım beşerler olmuşsa, özrümü kabul etsinler.

Umuyor ve diliyorum ki her şeyin hoş olacağı ve tekrar bir ortada özgürce müziklerimizi söyleyeceğimiz günleri görelim.
Sevgiyle kalın!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir