Fitch Solutions: Türkiye’de enflasyonun yüzde 20’nin altına düşmesi bekleniyor

Basu, gelecek birkaç ay içinde Türkiye’de para siyasetinde sıkılaşmanın başlamasını beklediklerini tabir etti.

Bundan sonrasında Türkiye’de sıkı bir para siyaseti olacağına yönelik öngörülerinin genel beklentiyle de örtüştüğünü aktaran Basu, yılın ikinci yarısından itibaren enflasyonda gerilemenin hızlanacağını öngördüklerini kaydetti.

Basu, şu an yüzde 40 olan enflasyonun bir mühlet yüzde 35-40 bandında kaldıktan sonra düşüşünü hızlandıracağını varsayım ettiklerini belirterek, “Enflasyonun 2024’ün ortası üzere yüzde 15-20 bandına gerileyeceğini öngörüyoruz. Bunun temel nedenlerinden birisi, bu yılın ikinci yarısında Türk lirasında bir ölçü paha kaybı yaşanacak olması fakat bu bedel kaybının yönetilebilir olacağını düşünüyoruz.” biçiminde konuştu.

“Gıda enflasyonu Türkiye dahil Avrupa için telaş veriyor”

Enflasyonu etkileyen en kıymetli faktörlerden birinin besin fiyatları olduğunu vurgulayan Basu, şunları kaydetti:

“Gıda enflasyonuna ait öngörümüz genel olarak Avrupa için de geçerli. Zira kuraklık her yerde besin fiyatlarını etkiliyor ve telaş veriyor. Türkiye dahil Avrupa’da besin enflasyonu yüksek seyrediyor. Bu nedenle besin fiyatları, genel Tüketici Fiyat Endeksi sepetinde görmezden gelinemeyecek kadar büyük bir rol oynuyor. Ortaya konulan enflasyonu hafifletici birçok siyaset faktörü de var. Genel olarak Türkiye’deki enflasyon datalarıyla ilgili önümüzdeki devirde besin enflasyonu ve liraya ait gelişmeler ana dinamikler olacak.”

“Gaz fiyatları gelecek 12 ila 24 ay ortasında gerilemeye devam edebilir”

Anwita Basu, güç fiyatlarının enflasyondaki tesirine ait değerlendirmesinde ise Karadeniz gazı nedeniyle bir ay boyunca gazın fiyatsız olması ve 12 ay boyunca konutlara aylık 25 metreküp gaz sağlanmasının enflasyonda güç bileşeninde düşürücü tesiri bulunduğunu söyledi.

Basu, “Uluslararası piyasalarda da petrol ve bilhassa gaz fiyatlarının gelecek 12 ila 24 ay ortasında gerilemeye devam edeceğini öngörüyoruz. Bu da Türkiye’deki enflasyon sayılarına yansıyacaktır. Genel olarak güç fiyatlarının enflasyondaki tesiri bundan sonrasında çok daha az olacak fakat yüksek seyreden besin fiyatları, gücün enflasyon üzerindeki tesirini baskılayan faktör olarak öne çıkabilir.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir