‘Kalipso Kralı’ Harry Belafonte hayatını kaybetti

Kelam muharriri ve aktör Harry Belafonte, konjestif kalp yetmezliği nedeniyle 96 yaşında hayatını kaybetti.

1950’li yıllarda çıkardığı ‘Banana Boat – Day O’ müziği ile büyük ün kazanmıştı. Müzik 1988 üretimi Tim Burton sineması Beetlejuice’ta (Beter Böcek) da kullanılmış ve yeni kuşaklarca Belafonte’nin tanınmasını sağlamıştı.

Manhattan doğumlu ünlü isim çocukluğunun birinci kısmını aile kökenlerinin dayandığı Jamaika’da geçirdi.
Nezaketi ve güzel görünümü ile mesleğinin birinci yıllarında ‘Kalipso Kralı’ olarak anıldı.

Amerika’da ırk temelli ayrımcılığın tepede olduğu yıllarda birçok lüks gece kulübünde birinci sahne alan siyah Amerikalı oldu. 1954’te rol aldığı ‘Island in the Sun’ isimli üretimde beyaz bir bayanla flört etmesi, ülkenin güney bölgelerinde sinema baskını tehditlerine neden olmuştu. Hayatı boyunca politik bir isim olan Belafonte, 1980’li yıllarda Etiyopya’daki açlık krizine dikkat çekmek için yazılan ‘We Are the World’ isimli müziğin hazırlayıcılarının başında geliyordu. 2001 yılında New York Times’a verdiği röportajda “İsyan etmek sağlıklı bir aksiyondur. Kızgın olmak da bunun yakıtıdır” demişti.

Harry Belafonte’ye 2014 yılında insani yardım çalışmaları nedeniyle Akademi Onur Mükafatı verildi. 80’li yaşlarında dahi Belafonte ırk ve gelir eşitliği konusunda bildiri vermeye devam ediyordu. 2006 yılında Venezüela’ya yaptığı bir gezide, dönemin ABD Başkanı George W. Bush’u “Dünyanın en büyük teröristi” ilan ederek manşetlere çıkmıştı.

Rolling Stone mecmuasına verdiği röportajda müzik mesleğinin, dünyadaki eşitsizliklere değinme fırsatı verdiğini söylemişti. Harold George Bellanfanti ismiyle dünyaya gelen müzikçi Türkiye’de de hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahipti. ‘Day O’ isimli müziğin yer aldığı ‘Calypso’ albümü, solo bir sanatkarın bir milyon satışını açtığı birinci albüm oldu.

Danny Kaye ve Nana Mouskouri ile birlikte söylediği ‘Ninanay Yavrum’ müziği da toplumsal medyada çok paylaşılanlar ortasındaydı. (BBC TÜRKÇE)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir