Koç Üniversitesi’nde ‘yurt’ krizi: Endişeliyiz

Koç Üniversitesi’nde doktora öğrencileri için oluşturulan tek kişilik yurt odalarının daha sonra “paylaşımlı” olarak kullanılacağı duyuruldu. İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden birtakım kısım öğretim üyeleri, Koç Üniversitesi İdaresi’ne mektup gönderdi. Mektupta, “Doktora öğrencilerimizin son periyotta yaşadıkları barınma meselelerine dair duyduğumuz kaygıyı söz etmek istiyoruz.” denildi. Öğretim üyeleri tarafından öğrencilerin barınma problemlerinin giderilmesi için gerekli adımların atılması üniversite idaresinden talep edildi.

Gönderilen mektupta, “Doktora programlarımıza yapılan müracaatların kalitesinin düşmesine ve en düzgün adayların başka üniversiteleri tercih etmelerine yol açmaktadır” telaşı lisana getirilirken, “Doktora öğrencilerine verilen burs, barınma ve öbür haklar bakımından, hem yurtiçindeki ve yurtdışındaki üniversitelerle rekabet edilebilirlik hududunun hem de hedeflediğimiz araştırma standardının altında kalmaktayız” sözleri kullanıldı.

Mektupta şu tabirler yer aldı:

“Koç Üniversitesi Yönetimi’ne:

Aşağıda listelenen kısımların öğretim üyeleri olarak, doktora öğrencilerimizin son periyotta yaşadıkları barınma problemlerine dair duyduğumuz tasayı tabir etmek istiyoruz. Yaşadığımız ekonomik kriz ve kiraların sıra dışı artışı dikkate alındığında, öğrencilerimizin barınma haklarında yapılan değişiklikler vahim bir adaletsizlik yaratmaktadır.

Bu durum tıpkı vakitte, üniversitemizin prestijini zedelemektedir. İnanıyoruz ki, gerek verilen burs ölçü ve sayılarındaki düşüşler gerekse öğrencilerimizin barınma haklarının kısmen de olsa geri alınması, Koç Üniversitesi’nin “araştırmada mükemmeliyet” misyonuyla çelişmektedir. Bu durum, doktora programlarımıza yapılan müracaatların kalitesinin düşmesine ve en güzel adayların öbür üniversiteleri tercih etmelerine yol açmaktadır.

Doktora öğrencilerine verilen burs, barınma ve öbür haklar bakımından, hem yurtiçindeki ve yurtdışındaki üniversitelerle rekabet edilebilirlik hududunun hem de hedeflediğimiz araştırma standardının altında kalmaktayız. Bu kaygılarımızdan hareketle, üniversite idaremizden, doktora öğrencilerimizin burslarında düzgünleştirmeye gidilmesi ve barınma meselelerinin giderilmesi için gerekli adımların atılmasını talep ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir