NATO-Ukrayna Komisyonu ilk kez toplandı: ‘Bu tarihi bir an’

Litvanya’nın başşehri Vilnius’ta düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Liderleri Tepesi devam ediyor. Tepe kapsamında Ukrayna-NATO Komisyonu’nun birinci toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya NATO önderinin yanı sıra Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy de katıldı. Toplantının yapıldığı salona Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile kısa periyodik sohbet etti.

Toplantının açılış konuşmasını yapan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “Bu sahiden tarihi bir an. Müttefikler ve Ukrayna, Avrupa-Atlantik güvenliğine ait ortak vizyonumuzu görüşmek üzere eşit bir formda yan yana oturuyor” dedi.

NATO’nun özgürlük ve egemenlik için verdiği yürekli çabada Ukrayna’nın yanında olduğunu belirten Stoltenberg, “Cesaretinizden ilham alıyoruz. Ukrayna’nın topraklarını kurtarmasına ve Rus saldırganlığına karşı koymasına yardım etmek için takviyemizi sürdürmeli ve arttırmalıyız” biçiminde konuştu.

Zirvede Ukrayna’nın ittifaka üyeliğini bir defa daha teyit ettiklerini kaydeden Stoltenberg, “Ukrayna’yı NATO’ya yaklaştıracak kararlar aldık. Bugün eşit olarak toplandık. Müttefik olarak bir ortaya geleceğimiz günü sabırsızlıkla bekliyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir