Ömer Çeker’den Tıp Bayramı mesajı

KOCAELİ (İGFA) – Türk Sıhhat Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker 14 Mart Tıp Bayramı münasebetiyle yaptığı açıklamada.”14 Mart Tıp Bayramı, Türk Tabiplerin işgale reaksiyonlarının, hürriyete sevdalarının, vatan ve millet için her şeyi göze alarak hal koymalarının yıl dönümüdür. Tıbbiyeli Hikmetlerin ortaya koydukları ruhla “Bu memleket bizim, sahip çıkacağız bunun için ne yapabiliriz?’ diye harekete geçerek, Türk bayrağının gölgesinde, düşmana karşı vatan için başlatılan bir uğraşın ismi olan 14 Mart, bu özelliği ile de bize ulu geçmişimizden miras ulusal bir bayramdır.

FEDAKÂRLIĞIN TİMSALİ

Dün cephede, bağımsızlık için çaba eden Türk doktorları ve sıhhat çalışanlarımız bugünde; salgında, sarsıntıda velhasıl Türk milletinin felaketleri yaşadığı her vakit ve yerde, devletinin verdiği misyonla tüm yurtta fedakârlıkla canını hiçe sayarak hizmet etmektedir. Fedakârlığın timsali olan sıhhat topluluğunun meselelerine tahlil üretilmesi ve temel beklentilerinin karşılanması ise bir gerekliliktir.

TEK KALEM MAAŞ

Tüm sıhhat topluluğu; Tek kalem maaş istemektedir. Fiyatların meçhullükten kurtulup ay sonunda ne kadar fiyat alabileceklerini öngördükleri bir fiyat siyaseti talep etmektedirler. Enflasyon sayılarına bakıldığında memurlarımıza yapılan maaş artışından geriye sadece %3,47 kalmıştır. Maaşlardaki erimenin durması ismine ek artırım ve refah hissesi uygulamasının hayata geçmesini, nöbet vb. fiyatların günümüz kaidelerinde bir mana söz edecek pahalara ulaşmasını beklemektedirler.

SINAVLA YÖNETİCİ ATAMALARININ YAPILMASINI

Sağlıkta şiddetin en aza indirilmesini, sıhhat kurum ve kuruluşlarında can güvenliğinden emin biçimde şifa dağıtmak istemektedirler. İstihdamda planlı bir siyaset izlenerek hem iş yükünün hafifletilmesini hem de atama bekleyen genç sıhhat çalışanlarının kamu hizmetinde vazifelerine başlamasını talep etmektedirler. Objektif bir imtihanla yönetici atamalarının yapılmasını ehliyet ve liyakatin temel alınmasını arzulamaktadırlar.

ÇALIŞMA HAYATINI ZORLAŞTIRILMASIN

Mobbing, adam kayırmacılık ve ayrımcılık yapılarak, çalışma huzurunun bozulmasına, adaletin zedelenmesine bir son verilmesini beklemektedirler. Mevzuat düzenlemeleri ile çalışma hayatını zorlaştırılmasının, cezalarla sıhhat hizmetlerine istikamet çizilmesinin durdurulmasını talep etmektedirler. Mazeret tayinleri başta olmak üzere eğitim üzere Anayasal hakları kullanmasına mahzur olan düzenlemelerin ortadan kaldırılarak kamuya bağlı tüm sıhhat kurum ve kuruluşlarında atama ve tayinlerde pürüzlerin sonlandırılmasını istemektedirler.

AYRIMCILIĞIN OLMADIĞI

Tüm sıhhat topluluğu ayrımcılığın olmadığı, vazife tariflerinin net belirlendiği daha uygun bir çalışma hayatı dilek etmekte, emeğinin karşılığını aldığı, çalışma ortamından şad olduğu bir çalışma nizamı arzulamaktadır. Beklentilerin karşılanması, problemlere tahlil üretilmesinin yolu ise toplumsal taraflarla diyalog içerisinde çalışanın görüşü alınarak düzenleme yapmaktan geçmektedir. Bu bahiste herkesin üzerine düşeni yapmasını bekliyor, sıhhat topluluğu için her türlü katkıyı vermeye hazır olduğumuzu da dün olduğu üzere bugünde tabir ediyoruz.

TEK VE MUTEBER ADRES

Türk Sağlık-Sen objektif bir bakış açısıyla, hesapsız olarak her vakit ve koşulda doğruları söylemekte, yapılması gerekenleri söz etmekteyiz. Sendikal gayretimizde hakkın yerini bulması, çalışanların mağduriyetin sonlanması ve haksızlıkların son bulması için bir çaba yürütüyoruz. Dün olduğu üzere bugünde hak aramanın, çalışanın yanında olmanın tek ve muteber adresiyiz. Doğruları söyleme, çalışan için çaba etmeye devam edeceğimizi bir defa daha kararlılıkla vurguluyor, sıhhat topluluğunun problemlerine devalar üretilip, tahlil için adım atılması temennisiyle 14 Mart Tıp Bayramı Kutlu Olsun diyorum.” Diyerek kelamlarını sonlandırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir