Stoltenberg: Türkiye-İsveç arasında bazı boşluklar var

İlerleme sağlandığını söylediği toplantıyı “yapıcı ve iyi” olarak niteleyen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Kapatılması gereken boşluklar var” dedi. NATO’nun 11-12 Temmuz’daki Vilnius Doruğu öncesinde basını bilgilendiren Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı ve İsveç Başbakanı Ulf Kristersson’u, “farklılıkları gidermek niyetiyle” pazartesi günü yüz yüze üçlü toplantıya davet ettiğini söyledi.

EN KISA MÜDDETTE ÇÖZMEK İSTİYORUZ

Uzmanların da katılacağı toplantıda ayrıntılara, somut hususlara ve Türkiye ile İsveç’in durumları ortasında farklılık olan başlıklara odaklanılacak. Stoltenberg, “İsveç üçlü muhtıradan doğan yükümlülüklerini yerine getirdi. Tıpkı vakitte Türkiye’nin birtakım gerçek güvenlik tasaları var. Oturup konuşmamızın nedeni bu. NATO müttefiklerinin de önemli güvenlik tasaları olduğunu biliyoruz. Bu nedenle İsveç’in mümkün olan en kısa vakitte üye olmasını istiyorlar” sözlerini kullandı.

NATO’NUN HARCAMALARI TIRMANIYOR

NATO ülkelerinin savunma harcamalarındaki yükseliş eğilimi aralıksız sürüyor. Bu yılki artışın yüzde 8.3 olması bekleniyor. Açıklanan son sayılara nazaran Avrupalı müttefikler ve Kanada 2014’ten bu yana savunmaya ekstra 450 milyar dolar yatırım yaptılar. Bu yıl, 31 NATO üyesinden 11’inin 2014’te savunma harcamaları için belirlenen yüzde 2 gayesini geçmesi öngörülüyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir